Babalar Günü Hakkında Bilgi Neden Kutlanır?

Yazımızda Babalar Gününün yaklaşmasıyla bugün hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız. Babalar Günü neden kutlanır?

Babalar Günü; Sonora Smart Dodd’un Amerikan İç Savaşında gazi olan babası William Jackson Smart’a Anneler Günü benzeri bir günü ithaf etmek için bulduğu gündür. William Jackson Smart; 6 çocuğunu annesiz büyüten fedakar bir babadır. Sonora Smart Dodd; babası William Jackson Smart’ın kendini çocuklarına feda edişini senede bir kez olsun Anneler günü gibi kutlamak istemiştir.

Sonora Smart Dodd, bu girişimlerini sürdürmüş ve babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü olarak kutlanması için çalışmalar yapmıştır. Ancak hazırlıkları bu tarihe yetişmemiş ve o günden bu yana Haziran ayının üçüncü pazar günü Babalar Günü olarak kutlanmıştır. Babalar Günü; ilk defa 19 Haziran 1910 tarihinde Washington’un Spokane şehrinde kutlanmaya başlanmıştır.

1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge ülkesinde resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.
ABD’de ilk kez resmi olarak Babalar Günü 36. başkan Lyndon Johnson döneminde kutlanmıştır. Her sene haziran ayının üçüncü pazarı Babalar Günü olarak kutlanmıştır. Babalar Günü Hakkında bilgi aktardık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.