Ebu Hanife Kimdir

İslam aleminde adını duyuran ve büyük işlerin altına imza atan kişilerden birisi de Ebu Hanife’dir. Bu yazımızda sizlere Ebu Hanife kimdir kısaca açıklayacağız.

Muhteşem zekası, örnek davranışları ile çevresindeki herkese örnek olan ve halen hatırlanan Ebu Hanife, bir İslam alimidir. Ebu Hanife’nin geniş bir fıkıh bilgisi olduğundan ve pratik bilgi düzeyi oldukça yüksek olduğundan dolayı Ebu Hanife’ye “Büyük İmam” anlamını taşıyan “İmam-ı Azam” unvanı verilmiştir.

Ebu Hanife, Küfe şehrinde dünyaya gelmiştir ve Irak’ta ünlü alimlerden dersler almıştır. Bu dersler sonrasında Ebu Hanife, büyük bir ilim bilgisine sahip olmuştur ve daha çocuk yaşlarında Kur’an-ı Kerim’i ezberleyerek hafız olmuştur ve hocası vefat ettikten sonra geniş kitlelere ders vermeye başlamıştır, bir çok talebe yetiştirmiştir.

Kur’an-Kerim’e ve sünnetlere büyük bir bağlılık gösteren Ebu Hanife, ilme ve ibadetlerine de son derece bağlı olmuştur ve insanlığa muhteşem bir kulluk örneği göstermiştir.

Büyük bir fıkıh bilgisine sahip olan Ebu Hanife, hayatı boyunca inandığı ve doğru gördüğü hiç bir şeyi terk etmemiştir ve doğrularından ve doğru bildiklerini dile getirmekten asla şaşmamıştır.

Ebu Hanife’nin örnek ahlaki davranışları, ilmi bilgisi ve İslam dinine olan bağlılığı o dönemde herkese örnek olurken günümüzde de kendisinden söz ettirmektedir.

Sizler de Ebu Hanife Hayatı Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıda Yer Alan Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.