Nüfus Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda nüfus dağılışını etkileyen faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Nüfus dağılışı birçok faktörden etkilenerek oluşmaktadır. Dünya genelinde nüfus dağılışı fiziki ve beşeri faktörlerden etkilenerek dağılım gösterir. Fiziki faktörler coğrafik etkenler, beşeri faktörler ise insan kaynaklı faaliyetlerin sonucu olan etkenlerdir.

 

Fiziki faktörler şu şekildedir:

*İklim özellikleri: bir bölgenin iklim koşulları o bölgede yaşayan ve yaşayacak olan insanların bütün hayatını doğrudan etkiler. Sosyal hayat, ticaret, ulaşım, eğitim ve sağlık iklimden doğrudan etkilenir. Bu nedenle ılıman kuşak iklimlerinde nüfus yoğunlaşır.

*Yeryüzü şekilleri: Bir bölgenin yeryüzü şekilleri, ulaşım, haberleşme, yerleşim, tarım, ticaret, hayvancılık gibi faaliyetleri doğrudan etkilediği için nüfusun dağılışını da doğrudan etkiler.

*Toprak özellikleri: Bir bölgenin toprak özellikleri yerleşim, ulaşım, ticari faaliyetleri doğrudan etkilediği için yaşanabilir alanların nüfus dağılışını da doğrudan etkiler.

Beşeri faktörler şu şekildedir:

*Sanayileşme: Bir bölgede sanayi faaliyetleri ne kadar fazlaysa, insan gücüne olan ihtiyaç da o kadar fazla olacağından sanayinin gelişmiş olduğu bölgelerde, ulaşım ve haberleşme de geliştiğinden nüfus dağılışı yoğunlaşır.

*Tarım: Bir bölgede tarım ve benzeri faaliyetlerin gelişmiş olması geçim kaynaklarının birinci sırasını oluşturduğu için nüfus dağılışını etkiler.

*Turizm: Bir bölgenin kültürel zenginliği her yönüyle nüfusun artışında ve dağılışında bir yoğunluk oluşturur. Çünkü turizm geçim kaynaklarından biridir.

*Ulaşım: Bir bölgede ulaşımın gelişmesi, diğer hizmet sektörlerine de yansır. Eğitim, sağlık hizmetleri de gelişir. Bu da nüfus dağılışının yoğunluğuna neden olur.

*Yeraltı kaynakları: Bir bölgede yeraltı maden ve su kaynakları ne kadar fazla olursa, insan gücüne ihtiyaç ve arz – talep oluşturma gücü oluşması nedeniyle nüfus dağılışı yoğunluğu artar.

Nüfus Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.