Pusulanın İcadı Hakkında Kısa Bilgi

İnsanlığa oldukça yararı olan pusulanın icadı hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Pusula; insanların yön bulması için kullandığı yerin enlem ve boylamı tespit eden bir tür cihaza denir. Pusulanın icadı Çinliler sayesinde olmuştur. Pusulanın icat edilmesi sayesinde gemiler gideceği yerdeki kara parçalarını kolayca bulurlar. Pusula,  İtalyanca Bussola kelimesinden türetilerek dilimize girmiş bir terimdir.

Çinliler, pusulanın icadını kendilerinin yaptıklarını öne sürmüşlerdir. Aslında bu icadın gerçek sahibi Normanlardır. Normanlar, 874 yılında İzlanda’yı keşfederek oraya göçmüşlerdir. 932 yılında ise Grönland’ı keşfetmişler ve 1000 yılında Amerika’yı keşfetmişlerdir.

Fransa, pusuladan ilk kez 1200 yılında bahsedilmiştir.  Ardından 1207 yılında İngiltere ve 1213 yılında ise İzlanda pusulayı keşfetmişlerdir. Pusula ilk kez icat edildiğinde oldukça ilkeldi. 1269 yılında ilk kez en önemli bir atakla Pierre de Maricourt pusulayı geliştirmeye başladı. Pusula; bir mile iğne geçirilmesinin ardından bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutunun içine yerleştirilen bir makinedir. Pusula’da mıktanıslı bir aygıt bulunmaktadır.  Bu mıktanıslı bölüm işlevini yerine getirir ve bulunduğu alanın yönünün belirtir. Pusulanın keşfi Çinliler tarafından yapıldığı bilinmektedir. Bu keşif M.S. 1000 yılında gerçekleştirilmiştir.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.