TEOG’ta Büyük Skandal

TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından uzun geçmesine rağmen ortaya atılan bir iddia eğitim çevrelerini karıştırdı. Söz konusu iddiaya göre TEOG sınav kağıtları uzmanlar tarafından değil taşeron işçiler tarafından düzenlenip değerlendirildi.

Sözcü Gazetesi tarafından ortaya atılan iddiaya göre TEOG kitapçıkları ve sınav kağıtları taşeron işçiler tarafından basılıp hazırlandı ve sınavdan sonra da yine taşeron işçiler tarafından okundu.

MEB sınavlarının hazırlanıp basıldığı Gölbaşı tesislerinde çalışan tüm işçilerin taşeron olduğu iddia edildi. Söz konusu olay, burada çalışan taşeron işçilerin 28 Haziran tarihinde işten çıkarılması ile ortaya çıktı.

MEB’de uygulanan sınav soruları hazırlanırken kapalı çalışma sistemi uygulanıyor. Soruları hazırlayan ve gören kişiler soruların basılacağı bölüme alınmıyor. Normalde uzaman kişiler tarafından yapılması gereken paketleme, basma ve okuma işlemleri MEB tarafından taşeron işçilere yaptırılıyor. Söz konusu uygulama esnasında müfettiş incelemelerinde taşeron işçilere soran olursa temizlikçi olduklarını söylemeleri isteniyor. Hal böyle olunca da TEOG sonuçlarında ortaya çıkan hataların normal olduğu düşünülüyor.

Ortaya atılan iddiada sınav sorularının bu şekilde hazırlandığı ve okunduğunun mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda kesinleştiği dile getiriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.