Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir

Ülkemiz kendi içinde ülkenin daha kolay yönetilebilmesi için bölümlere ayrılmıştır ve bu bölümler kendi içinde başlarına atanan kişiler tarafından yönetilirken yine dış işlerde devlete bağlı olmaktadır. Bu yönetim bölümlerine de yönetim birimleri adı verilmiştir. Bizler de bu yazımızda sizlere yerel yönetim birimleri kısaca bilgi vereceğiz.

Anayasamızda bulunan tanıma göre yerel yönetim birimleri;

  • İl Özel İdareleri
  • Belediyeler
  • Köy İdareleri olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

İl Özel İdaresinin Görev ve Yetkileri:

Yasaların tanımış olduğu yetkiler kapsamında ilin ihtiyaçlarını karşılanır ve hizmetleri sağlanır. Ayrıca belediyelerin görevlerini yerine getirip getirmediği denetlenir ve il özel idaresi halkın ihtiyaçlarının tam anlamı ile karşılanıp karşılanmadığını kontrol ederek eksikleri giderir.

Belediyelerin Görevleri:

Kentin tüm sorunlarına yoğunlaşır ve bu sorunları gidermek için çalışmalar yürütür. Halkın su, elektrik, doğalgaz ve benzeri gibi ihtiyaçları ve hizmetleri belediyeler tarafından karşılanırken aynı zamanda belediyeler bu görevlerin doğru ve yeterli bir şekilde karşılanıp karşılanmadığını takip eder. Ayrıca halkın sağlık, ulaşım, eğitim gibi ihtiyaçlarının devamlılığını sağlamak da belediyelerin asli görevleri arasındadır.

Köy Muhtarlıklarının Görevleri:

Köy muhtarlıkları sorumlu olduğu köyün nüfus kayıtlarını tüm açıdan inceleyerek tutar. Köy sınırları içinde herhangi bir bulaşıcı hastalık meydana geldiğinde gerekli sağlık birimlerine sahber vererek halkın sağlığına kavuşmasını sağlar. Ayrıca hükümet tarafından yardıma muhtaç olan kişilere gönderilen yardım haklarının gerekli yerlere ulaşmasına yardım eder.

Sizler de Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.