Yunus Emre Kimdir Kısa Özeti

Bu yazımızda Yunus Emre kimdir kısa özeti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yunus Emre, Anadolu Selçuklu’nun son döneminde ve Osmanlı Devleti’nin ilk döneminde 13. yüzyılın sonlarından 14. yüzyılın ortalarına kadar yaşamış bir mütefekkirdir. Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli tekkesinde bulunmuştur.

Yunus Emre’nin asıl hocası Taptuk Emre’dir. Taptuk Emre’nin dergahında ilimle meşgul olmuştur. Tasavvufu burada tanıyan ve ahlak inceliklerini burada öğrenen Yunus Emre halk dilinde, halk edebiyatına ait şiirler yazarak nasihat eden sözler ve ders veren sözler söylemiştir.

 

Eskişehir merkezli bütün Anadolu’yu gezen Yunus Emre, katiplik de yapmıştır. Yunus Emre bir mutasavvıftır. Tasavvufu bilen ve öğreten kişi konumundadır. Yunus Emre, insan sevgisi, dini hassasiyetler, çevre düzeni, dünya hali, ahiret inancı gibi konular üzerinde yoğunlaşarak ahlak eserleri ortaya koymuştur.

Şiirleri, Yunus Emre Divanı olarak bir divanda toplanmıştır. Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Müslüman olarak yaşamasında çok etkisi olmuştur. İnsanları derinden etkileyen sözleriyle nasihat etmeye her daim devam etmiştir.

Yunus Emre, Anadolu’nun yetiştirdiği en muhteşem şahsiyetlerden biridir. Amacı iyiliği, güzelliği, merhameti ve adaleti yaymak, zulmü, nifakı, hasedi, fitneyi ortadan kaldırmaktır. Günümüze kadar ulaşan şiirleriyle eğitim ve öğretim vermeye devam etmektedir.

Taptuk Emre’nin O’na karşı olan muamelesi nasıl O’nu Yunus Emre yaptıysa, O’nun eserleri de okuyanlarını ve Anadolu’yu öyle Yunus Emre yapmaktadır. Bu nedenlerle Yunus Emre Anadolu ve bütün insanlık için bir değerdir.

Yunus Emre Kimdir Kısa Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.